5 PRO saveta za renderovanje u 3D Maxu

3d-max-pro-saveti-za-arhitekte-rendering-u-3d-maxu

U ovom tutorijalu otkrivamo tehnike koje koristimo kako bismo kreirali fotorealistične rendere u oblasti arhitekture. Objašnjavamo kako da naglasite dubinu, ispravite vertikale i uradite balans svetla.

1. Naglasite dubinu

Kada imamo situaciju u kojoj se spajaju dve površine na koje je primenjen isti materijal, linija na spoju se neće dovoljno jasno videti. Zato je važno da sve linije u sceni pojačamo.

Najlakši način za pojačavanje linija u 3d Maxu je aktiviranje opcije Amb.occlusion u Render Setup prozoru. Za još veću kontrolu naglašenih linija možete upotrebiti VRayExtraTex render element sa primenjenom VRayDirt mapom koji se koristi u postupku postprodukcije.

Ovaj problem sa dubinom možete rešiti i dodatnim pojačavanjem hromatskog kontrasta primenom postupka koji smo opisali u tački 4 ovog tutorijala.

2. Ispravite vertikale

Kada postavljate kameru u 3d Max scenu, ukoliko je njen target u istoj visini kao i kamera, vertikalne linije na objektu biće paralelne. Ukoliko spustimo ili podignemo target, odnosno usmerimo kameru na dole ili gore, dolazi do zakrivljivanja vertikala. Objekat izgleda kao da je nagnut unazad i zidovi ne deluju ravno, iz tog razloga važno je da u Arch Viz renderima ispravimo vertikale.

3d-max-kurs-modelovanje-vray-rendering-arhitektonska-vizualizacija

Ispravljanje vertikala je jako jednostavno uraditi. Potrebno je samo da u parametrima kamere (Physical camera) uključimo opciju Auto Vertical Tilt Correction.

3d-max-kurs-ispravljanje-vertikala-arhitektura-renderi-kamera-u-3d-maxu

3. Renderujte elemente

Za kontrolu refleksija i senki u fazi postprodukcije, odlična je praksa da uvek renderujete različite render elemente. Najčešće korišćeni elementi su: Globali illumination, Lighting, Reflection, Refraction, Specular, Shadows i VRayExtraTex.

3d-max-kurs-render-elementi-arhitektura-renderi-u-3d-maxu

U postopku postprodukcije uvezite render elemente u Photoshop i primenite odgovarajući mod blendiranja slojeva za svaki od render elemenata tako da naglasite dubinu pojačavanjem linija i refleksija.

4. Uradite balans svetla

Koristite metod primarnog, sekundarnog i tercijalnog svetla na takav način da naglasi trodimenzionalnost prostora. Kreiranjem jačeg hromatskog kontrasta između površina dodatno naglašavate dubinu rendera. Za kreiranje hromatskog kontrasta upotrebite različite toplote svetla za određene tipove svetla. Za kreiranje hladnog svetla podesite temperaturu na 5500-6500 kelvina, za bela svetla 5000K i 2700-4500K za topla svetla.

Tokom ovog postupka koristite istoriju renderovanja i radite intenzivno AB testiranje kako biste uočili suptilne promene na površinama usled promena jačine i toplote svetla.

3d-max-kurs-vray-istorija-renderovanja-u-3d-studio-maxu

Ukoliko ne možete postići odgovarajući hromatski kontrast sa svetlima koja se već nalaze u sceni kao deo prijekta, upotrebite studijsku rasvetu – VRayLight plane sa uključenom opcijom Invisible.

5. Prikažite detalje

Kako biste prikazali detalje u prostoru upotrebite opcije za dubinsku oštrinu. Povećajte otvor blende na 2.8 (f-number), ubrzajte shutter speed kako biste kompenzovali jače svetlo usled većeg otvora blende. Efekat dubinske oštrine će učiniti pozadinu manje važnom dok će subjekat koji renderujete biti u fokusu, na ovaj način se smanjuju distrakcije iz okruženja. Upotrebite ovaj metod za prikazivanje atmosfere, prikazivanje tekstura, prelaza između različitih površina ili spojeva.

3d-max-kurs-arhitektonska-vizualizacija-enterijer-modelovanje-rendering-4

Autor: Milorad Tunić /Archviz Professional