Kako kreirati render koji ostavlja snažan emocionalni utisak

3d-max-kurs-modelovanje-render-koji-ostavlja-snazan-emotivni-utisak-archviz-masters-vray-rendering

Otkrivamo kako pristupamo izradi rendera kada želimo da izazovemo ili  pojačamo emotivni utisak koji render ostavlja na posmatrača.

Izazivanje emotivnih reakcija

Boja ima veoma jak uticaj na način na koji posmatramo rendere.

Studije pokazuju da neke boje mogu izazvati određene emotivne reakcije – žuta podiže raspoloženje i radost dok plava, na primer, deluje smirujuće.

3d-max-kurs-modelovanje-vray-rendering-arhitektonska-vizualizacija

Ovakav emotivni jezik može biti zasnovan na kulturološkim pojavama, ali odnos između boja je fiksan. Komplementarne boje su iste nevezano za deo sveta u kom se nalazite, takođe, trijade boja su fiksne i na njih kulturološka pozadina nema uticaj.

Nakon što shvatite kako boje funkcionišu lako ćete izabrati paletu skladnih boja koju ćete koristiti u vašem projektu. Ovo ne znači da ćete uvek birati boje koje su u harmoniji. Na vama je da odaberete kombinaciju boja koje odgovaraju kontekstu.

Osnova svih boja su tri primarne boje: crvena, žuta i plava. Mešanjem ovih boja možete napraviti bilo koju drugu boju koju želite. Pritom, imajte na umu da, kako biste u renderu dobili nijansu koju želite, možda ćete morati da menjate osvetljenost ili zasićenost boje.

Da biste razumeli kako komplementarne boje funkcionišu, predlažemo da koristite krug boja. U nastavku pogledajte 5 saveta koji će vam olakšati rad sa bojama…

1. Boje utiču na percepciju

arhitektonska-vizualizacija-usluga-modelovanje-rendering

Arch Viz stručnjaci su često inspirisani bojama, koriste ih za postizanje atmosfere i izražavanje stila

Arch Viz stručnjaci prilikom kreiranja rendera koriste boje promišljeno kako bi bili sigurni da će njihov render posmatračima preneti željenu poruku i na pravi način prikazati atmosferu. Arch Viz stručnjaci koriste prepoznatljiv stil i vizuelni jezik koji je konzistentan kroz sve nihove projekte.

2. Ustaljena shvatanja mogu stvoriti emotivne reakcije

3d-max-kurs-arhitektonska-vizualizacija-enterijer-modelovanje-rendering-15

Ključ komunikacije kod upotrebe boje je percepcija

Mesečina nije plava, samo se naša percepcija poigrava sa nama. Kada pogledamo u mesec ono što zaista vidimo je bela svetlost koju emituje sunce i koja se od mesečeve sive površine odbija do nas. Ne postoji ništa što bi svetlu dalo plavi ton. Zašto je onda mesečina u filmovima plava? Zbog ukorenjenog shvatanja boja i njihovog značenja plavu boju prihvatamo kao hladnu boju noći.

3. Boja može pojačati ili umanjiti toplotu

3d-max-kurs-arhitektonska-vizualizacija-eksterijer-modelovanje-rendering-10

Temperatura se odnosi na to koliko je boja “topla” ili “hladna”

Temperatura se odnosi na to koliko je boja “topla” ili “hladna”. Temperatura je definisana u Kelvinima. Većinom ljudi kao tople boje shvataju one koje su bliže crvenom spektru dok kao hladne boje shvataju one koje su bliže plavoj boji.

Zasićenost je mera kojom se definiše količina u kojoj je boja prisutna. Najlakši način za shvatanje ove pojave je smanjenje saturacije u selektoru za boje. Smanjivanjem saturacije kod svih boja dobićete samo različite nijanse sive.

4. Upotrebite color tools za izbor odgovarajuće palete

3d-max-kurs-boje-u-renderu-vray-4

Alati poput Adobe CC mogu vam pomoći da brže shvatite boje

Iako ne postoji bolji metod od učenja posmatranem, postoje alati koji vam mogu pomoći da brže shvatite boje. Možete koristiti tradicionalne metode poput kruga boja (colour wheel) koji pomaže u izboru plete boja za upotrebu u vašim projektima, ili možete upotrebiti aplikaciju poput Adobe Color CC koja čini deo Creative Cloud paketa.

5. Experimentišite sa Adobe Color

3d-max-kurs-boje-u-renderu-vray-5

Pronalazak komplementarne palete boja je lakši nego ikad

Prilikom izbora palete boja koju ćete koristiti u renderima, možete u Adobe Color podesiti mod boja na Complementary. Videćete da se u Complementary modu na krugu boja suprotno od plave nalazi narandžasta, ovo je odličan izbor palete za početak.

Sada možete eksperimentisati sa promenom saturacije pomeranjem strelice. Ovo je veoma jednostavna tehnika i odličan način za izbor jedinstvene palete boja koju ćete koristiti u vašim renderima.

Autor: Milorad Tunić /Archviz Professional