Parametri 3D Max kamere za Arhitektonsku vizualizaciju

3d-max-kurs-vray-parametri-kamere-arhitektura-vizualizacija-tutorijal-a

U ovom tutorijalu ćemo se upoznati sa osnovnim parametrima Physical kamere koji su važni za vizualizaciju arhitektonskih projekata u 3ds Max programu.

Focal Length

Promena objektiva utiče na širinu vidnog polja. Manje vrednosti Focal Length parametra daju šire vidno polje, veće vrednosti daju uže vidno polje.

Opcija je posebno korisna kada snimamo enterijer i kada je prostor mali. Umesto brisanja/pomeranja zidova ili upotrebe clipping opcije, prirodnije je da smanjimo Focal Length koji se nalazi u Modify panelu 3d Max Physical kamere, u odeljku Lens.

Kada je u pitanju renderovanje u oblasti arhitekture, kod enterijera se najčešće koriste vrednosti od 14mm do 24mm dok za eksterijer koristimo vrednosti od 20mm do 35mm.

3d-max-kurs-modelovanje-vray-rendering-arhitektonska-vizualizacija

Shutter Speed

Ova opcija određuje brzinu zatvarača. Sa većim brzinama (1/800) dobijamo tamniji render pošto je senzor kamere kraće izložen svetlu. Manje brzine (1/15) utiču na to da dobijemo svetliji render usled dužeg izlaganja senzora svetlu.

Veće vrednosti se koriste kod eksterijera pošto imamo veliku količinu svetla koje se slobodno kreće, bez prepreka. U enterijeru koristimo manje vrednosti kako bismo dovoljno osvetleli render, pošto imamo manjak svetla koje je blokirano zidovima, zavesama itd.

White Balance

U arhitektonskim 3ds Max scenama koristimo svetla koja nisu uvek bela. Svetlo može biti toplo ili hladno. Toplota svetla utiče na to da sve boje u renderu izgledaju toplije ili hladnije. Kako bismo boje prikazali onakvim kakve zaista jesu i eliminisali uticaj toplote svetla, potrebno je podesiti balans bele boje. Ovim dobijamo realističnije rendere, pošto se naše oči ponašaju na sličan način kada posmatraju prostor – prilagođavaju toplotu boja sa promenom toplote svetla.

Ukoliko smo u sceni koristili primarna svetla toplote oko 4000K (topla svetla) i želimo da ih kamera vidi kao bela svetla, potrebno je istu ovu vrednost da unesemo u Modify panel kamere u deo White balance. Kamera će ohladiti sve boje za 1000 kelvina.

F-number

Ovaj parametar definiše veličinu otvora blende što utiče na zamućenost pozadine.

Manje vrednosti (vrednost 2) povećavaju zamućenost pozadine i time dodatno ističu objekat u fokusu. Fokus postižemo postavljanjem Targeta kamere na objekat za koji želimo da bude u fokusu.

Veće vrednosti (vrednost 8) smanjuju zamućenost pozadine tako da su svi delovi rendera prikazani jasno. Veće vrednosti se češće koriste u arhitekturi, pošto je cilj prikazati prostor sa svim detaljima i jasno vidljivim teksturama.

Napomena: promena otvora blende menja osvetljenost rendera, zato je sa svakom promenom f-number parametra potrebno izvršiti kompenzaciju ekspozicije prilagođavanjem Shutter speed ili ISO parametra.

Tilt Correction

Za renderovanje arhitekture jako je važno da ispravimo vertikalne linije. Vertikale se deformišu ukoliko kamera nije u savršeno horizontalnom položaju, odnosno, usmerena je na dole ili na gore. Za ispravljanje koristimo opciju koja se nalazi u Modify panelu kamere, u odeljku Perspective control. Potrebno je samo štiklirati Auto vertical tilt correction i vertikalne linije će se korigovati.

Lens Shift

Nakon što smo postavili kameru i postigli perspektivu kojom smo zadovoljni, možmo poželeti da kameru naknadno pomerimo horizontalno ili vertikalno tako da na renderu bude vidljiv neki dodatni detalj u svrhe frejminga. Međutim, svako pomeranje kamere može nam promeniti prethodno savršeno podešenu perspektivu. Opcija Lens Shift u odeljku Perspective control omogućava pomeranje objektiva dok kamera ostaje fiksna, takođe perspektiva se ne menja.

Autor: Milorad Tunić / Archviz Professional